Aylık Çin Kripto Para Bülteni #Kasım: Çin Kripto Para Yasağı ve Piyasa Üzerine Etkileri

Aylık Çin Kripto Para Bülteni #Kasım: Çin Kripto Para Yasağı ve Piyasa Üzerine Etkileri

Paylaş
Share

Kripto paralar özelinde dünyadaki en önemli devletlerden biri olan, sektörün gidişatına önemli ölçüde etki eden Çin ile alakalı tüm önemli gelişmelerin kronolojik bazda sıralandığı ve önemli rehber, bilgisellerin yer aldığı aylık bültenimizin üçüncü sayısına hoş geldiniz!

1 – 30 Kasım tarihleri arasında, Çin Hükümeti ve Çin’den bütün haberlerin sıralandığı bu bülten, size Çin ile ilgili geçtiğimiz ayki tüm haberleri tek solukta okuma imkanı sağlar. Ayrıca bülten, Çin’deki gelişmeleri yorumlayan değerli tweetleri, bu konuda rehberleri ve bilgiselleri de sizlere sunarak gelişmelere farklı bir bakış açısı ile bakmanızı sağlar.

1. Çin’den En Önemli Gelişmeler

Çin’de kripto paralarla ilgili gerçekleşen tüm gelişmeler, kronolojik sırasıyla, basit ve kısa-kısa olarak sizlerle! Bitbülten twitter hesabından anlık olarak paylaştığımız bu haberleri, aylık bültenimiz sayesinde gözden geçirebilir, Çin ile alakalı tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Huobi, Sekizinci Yılını Kutlarken Bir Kişiye Uzay Seyahati Hediye Edecek

2013 yılında Çin’de kurulan Huobi Group; yıldönümünü kutlarken bir kişiye uzaya bilet vermenin yanı sıra dünya genelindeki kullanıcılarına toplamda milyonlarca dolarlık ödül dağıtacak.

Tarih: 3 Kasım 2021
Kaynak: koinbulteni.com

BAE, Çin, Hong Kong ve Tayland Dijital Para Araştırmasında Bankacılık Devleriyle Çalıştı

Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Hong Kong ve Tayland’ın merkez bankaları, bankacılık sektörünün dev isimleri ile yaptıkları işbirliği sonucunda dijital merkez bankası paraları (CBDC) için 15 kullanım alanı belirledi.

19 finans kurumunun, 2 bankacılık birliğinin ve 1 borsanın katıldığı test çalışmasında Çin’in önde gelen dört devlet bankasının yanı sıra Goldman Sachs, HSBC, Societe Generale, Standard Chartered ve diğer isimler yer aldı.

Tarih: 5 Kasım 2021
Kaynak: koinbülteni.com

Huobi Group, Çin Baskısı Sebebiyle Taşınma Kararı Aldı

2013 yılında kurulan bir Bitcoin ( BTC ) teknoloji firması olan Huobi Group, Çin’in kripto para birimi kısıtlamasını takiben ihtiyati tedbir olarak spot ticaret işini Cebelitarık’a taşıyor.

Tarih: 8 Kasım 2021
Kaynak: cointelegraph.com

Çinli Jinsha, BAE’nin Dijital Varlık Sektörüne Yatırım Yapacak

Çinli Jinsha Holding Group, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki yatırım fonları ile iş birliği yaparak ülkenin blockchain sektörüne yatırım yapacağını ve aynı zamanda ne zaman kurulacağı henüz belli olmayan bir dijital varlık platformu kuracağını duyurdu.

Tarih: 9 Kasım 2021
Kaynak: koinbülteni.com

Çin, Milli Dijital Parası İçin Ar-Ge Çalışmalarını Sürdürecek

Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang, gelişim aşamasında olan dijital paralarını hazır hale getirmek için çalışmayı sürdürdüklerini açıkladı.

Finlandiya Merkez Bankası tarafından salı günü düzenlenen bir etkinlikte konuşan Yi Gang, e-CNY projesinin tasarımını ve kullanım alanlarını iyileştirmek için yapılan ar-ge çalışmalarının devam edeceğini söyledi. 

Yapılan çalışmalarda e-CNY’nin kullanıcılara sunduğu gizlilik düzeyinin artırılması ve parada sahteciliğe karşı bazı önlemlerin alınması hedeflenecek.

Tarih: 9 Kasım 2021
Kaynak: koinbülteni.com

Çin’e Ait Sinochem, Global Enterprises ile Blockchain Ticaret Platformunu Başlatacak

Çin devletine ait çok uluslu holdingin bir yan kuruluşu olan Sinochem, TradeGo adlı blockchain tabanlı bir dijital hizmet platformu kurmak için diğer dokuz şirketle ortak girişim anlaşması imzaladı.

Tarih: 9 Kasım 2021
Kaynak: news8btc.com

Kazakistan, Sürgündeki Çin Bitcoin Madencilerine Destek Oluyor

Çin bu yılın başlarında Bitcoin madenciliğini kısıtladığında, Bitcoin ağ hash oranının yarısından fazlası sürgüne zorlandı. Bunların çoğu, Teksas ve diğer kripto dostu bölgelere göç etmiş durumda.

Tarih: 12 Kasım 2021
Kaynak: decrypto.com

Çin, Milli Dijital Parası Hakkında Diğer Merkez Bankalarıyla Fikir Alışverişinde Bulunuyor

Çin Merkez Bankası (PBoC) Başkanı Yi Gang, merkez bankaları tarafından geliştirilen dijital paraların ne gibi standartlara ve ilkelere tabi tutulacağı konusunda diğer merkez bankaları ve uluslararası kuruluşlar ile görüşmeler yürüteceklerini açıkladı. 

CBDC’lerle ilgili çalışmalarına 2014 yılında başlayan Çin Merkez Bankası, halihazırda Birleşik Arap Emirlikleri, Hong Kong ve Tayland merkez bankaları ile ortak bir dijital para deneyi düzenliyor.

Tarih: 14 Kasım 2021
Kaynak: koinbülteni.com

Çinli Maden Şirketleri, Faaliyetlerini  Kuzey Amerika’da Gerçekleştirmeye Devam Ediyor

Çinli şirketler, kendi topraklarında ilgili faaliyetlere yasak olmasına rağmen kripto madenciliği ticaretine ilgi duymaya devam ediyor.

Tarih: 15 Kasım 2021
Kaynak: news8btc.com

Çin Merkezli Miner Üreticisi Canaan, 204.5 Milyon Dolar Gelir Elde Etti

Çin merkezli miner üreticisi dönem geneli için 43.2 milyon dolar faaliyet gideri ve 115.1 milyon dolar brüt kâr bildirdi. Şirketin dönemlik net geliri ikinci çeyreğe kıyasla yaklaşık üç kat artış göstererek 72.5 milyon dolara çıktı. 

Global çapta faaliyet gösterdikleri pazarların “gitgide çeşitlendiğini” söyleyen Canaan CEO’su Nangeng Zhang, üçüncü çeyrekte kripto para madencilerine 6.7 milyon TH/s değerinde hash gücü satarak rekor kırdıklarını belirtti.

Tarih: 16 Kasım 2021
Kaynak: koinbülteni.com

Çin, Devlete Ait İşletmeleri Bitcoin Madenciliğine Katılımı Durdurmaları Konusunda Uyardı

Çin, kripto para madenciliğini durdurmak için devlete ait kendi işletmelerine baskı yapıyor ve hükümet, devam eden firmalara daha yüksek enerji harcamaları da dahil olmak üzere sert cezalar vermeyi düşünüyor.

Tarih: 16 Kasım 2021
Kaynak: cointelegraph.com

Çin Komünist Parti Yetkilisi Kripto Madenciliğine İzin Verdikten Sonra İhraç Edildi

Çin Komünist Partisi (CCP), bir duyuruya göre, diğer parti ihlallerinin yanı sıra kripto madenciliğinin gerçekleşmesine izin verdiği için bir yetkiliyi ihraç etti.

Tarih: 16 Kasım 2021
Kaynak: decrypto.com

Çin’deki Dijital Yuan Dolandırıcılığı Yüzünden Bir Kişi Tutuklandı

Çin polisi, dijital merkez bankası parasını kullanarak 300.000 yuandan fazla para çaldığından şüphelenilen bir şahsı tutukladı. 

Yerel haber kaynaklarının aktarımına göre şüpheli isim, bu ayın başında polis taklidi yaparak telefonla aradığı bir şahıstan fotoğrafı ile kimlik ve banka hesap bilgilerini aldı.

Tarih: 17 Kasım 2021
Kaynak: koinbülteni.com

Foundry USA, Çin Yasağının Ortasında İkinci En Büyük Bitcoin Madencilik Havuzu Oldu

New York merkezli kripto madenciliği hizmet sağlayıcısı Foundry USA, ağın %15,42’lik payını aldıktan sonra dünyanın en büyük ikinci Bitcoin ( BTC ) madencilik havuzu olma liderliğini üstleniyor.

Amerikan kuruluşlarının katılımındaki artış, Çin’in kripto ticareti ve madencilik faaliyetlerine yönelik son zamanlardaki genel yasağına bağlanabilir. Yasak, şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Kazakistan dahil olmak üzere kripto dostu yargı bölgelerinde ikamet eden yerel Bitcoin madencilerinin büyük ölçekli bir göçünü zorladı.

Tarih: 20 Kasım 2021
Kaynak: cointelegraph.com

Hillary Clinton, Çin ve Rusya’nın Kriptoyu “Manipüle Ettiği” Konusunda Uyardı

Eski başkan adayı Hillary Clinton, ABD’nin devletler ve devlet dışı aktörlerin doları istikrarsızlaştırmak için onu ve diğer teknolojileri ‘manipüle etmesi’ karşısında kripto para birimini düzenlemek için harekete geçmesi gerektiği konusunda uyardı.

MSNBC TV sunucusu Rachel Maddow ile konuşan Clinton, yorumlarını Çin ve Rusya gibi sosyal medya, teknoloji platformları ve kripto para dahil “teknolojiyi manipüle eden” devletler hakkında daha geniş bir konuşma sırasında yaptı.

Tarih: 25 Kasım 2021
Kaynak: decrypto.com  

 

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.