Aylık Çin Kripto Para Bülteni #Eylül: Çin Kripto Para Yasağı ve Piyasa Üzerine Etkileri

Aylık Çin Kripto Para Bülteni #Eylül: Çin Kripto Para Yasağı ve Piyasa Üzerine Etkileri

Paylaş
Share

Kripto paralar özelinde dünyadaki en önemli devletlerden biri olan, sektörün gidişatına önemli ölçüde etki eden Çin ile alakalı tüm önemli gelişmelerin kronolojik bazda sıralandığı ve önemli rehber, bilgisellerin yer aldığı aylık bültenimizin ikinci sayısına hoş geldiniz!

1 Eylül – 30 Eylül tarihleri arasında, Çin Hükümeti ve Çin’den bütün haberlerin sıralandığı bu bülten, size Çin ile ilgili geçtiğimiz ayki tüm haberleri tek solukta okuma imkanı sağlar. Ayrıca bülten, Çin’deki gelişmeleri yorumlayan değerli tweetleri, bu konuda rehberleri ve bilgiselleri de sizlere sunarak gelişmelere farklı bir bakış açısı ile bakmanızı sağlar.

1. Çin’den En Önemli Gelişmeler

Çin’de kripto paralarla ilgili gerçekleşen tüm gelişmeler, kronolojik sırasıyla, basit ve kısa-kısa olarak sizlerle! Bitbülten twitter hesabından anlık olarak paylaştığımız bu haberleri, aylık bültenimiz sayesinde gözden geçirebilir, Çin ile alakalı tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Çin Merkez Bankası Kripto Paralara Karşı Verdiği Yoğun Mücadeleyi Tamamladı!

Çin Merkez Bankası (PBoC), kripto para işlemlerine karşı ülke genelinde başlatılmış yoğun mücadelenin başarıyla tamamlandığını açıkladı.

Çin Merkez Bankası, sanal para ticareti ile eşten eşe (P2P) kredi veren online kuruluşları, online varlık yönetim şirketlerini ve online sigorta şirketlerini aynı başlık altında ele aldı.

Çin Merkez Bankasının 2021’deki faaliyetlerinden biri, bankanın kendi deyimiyle, “Bitcoin madenciliğine ve tradingine karşı önlem almak” oldu.

Ülke genelinde alınan kararlar nedeniyle Çin’de faaliyet gösteren pek çok madencilik şirketi başka ülkelere geçiş yaptı.

Tarih: 3 Eylül 2021
Kaynak: Koinbülteni

China Telecom, Dijital Yuan Cüzdanını Kullanıma Açtı!

Çin’in en büyük üç telekom şirketinden biri olan China Telecom, milli dijital merkez bankası parası (CBDC) için geliştirdiği cüzdanı kullanıma açtı.

Tarih: 17 Eylül 2021
Kaynak: Koinbülteni

Çinli Cep Telefonu Üreticisi Meizu Yeni Cep Telefonu Avatarını Yayınladı!

Çinli cep telefonu üreticisi Meizu, yeni cep telefonu avatarını yayınladı. OpenSea üzerinden satışı gerçekleştirilen bu avatar, şu anda 0,1 ETH değerinde satışa sunulmaktadır.

Tarih: 18 Eylül 2021
Kaynak: 8BTCnews

Bitcoin Fiyatı Çin’in Borç Döngülerini İzliyor İddiası!

Bitcoin’in (BTC) kıracağı bir sonraki rekor, yeni araştırmaya göre bir başka balon olabilir.

Bitcoin boğalarını kızdırabilecek bir teori açıklayan analiz gurusu Material Scientist, Bitcoin’in fiyat döngüleri ve Çin’in borç döngüleri arasında güçlü bir ilişki olduğunu ileri sürdü.

Tarih: 23 Eylül 2021
Kaynak: Cointelegraph

Çin Merkez Bankası ve Devlet Planlayıcısının Bitcoin Hakkında Görüşleri!

Çin Devlet Planlayıcısı: Kripto madencilik projelerinin elektrik piyasasında var olmasına izin vermeyeceğiz. Yeni kripto madencilik projelerinde enerji tüketim kontrollerini güçlendireceğiz.

Tarih: 24 Eylül 2021
Kaynak: JrKripto

Çin Kripto Para Alım-Satımına Karşı Uyguladığı Baskıyı Artırdı!

Çin Merkez Bankası (PBoC), kripto para alım-satımına karşı alınacak önlemlerin sıralandığı yeni bir bildiri yayımladı.

Merkez bankasının bildirisine göre ülkede itibari para ile kripto paralar arasında alım-satım yapmak için kullanılan her türlü servis yasa dışı olarak kabul edilecek.

Tarih: 24 Eylül 2021
Kaynak: Koinbülteni

Çin’deki Baskının Ardından Kripto ile İlgili Hisse Senetleri Düştü!

Coinbase halka açıldığından beri Bitcoin’in Mayıs ayında ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyelerine geri dönmediğine dikkat çekiyor.

Bu, son birkaç hafta ve ay boyunca hisse senedi üzerinde de ağırlık yaratan şey olabilir.

Tarih: 24 Eylül 2021
Kaynak: Yahoo Finance

Çin’in Kripto Yasağı, Dijital Paralara Kendi Dönüşlerini Koyan Merkez Bankalarına Dikkat Çekiyor!

Bu ayın başlarında, tanınmış bir merkez bankası politika yapıcısı olan Benoit Coeure, merkez bankalarının kendi merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) basmaya başlamaları için bir alarm verdi.

Uluslararası Ödemeler Bankası’nda (BIS) inovasyona öncülük eden eski Avrupa Merkez Bankası ekonomisti yaptığı konuşmada, hızla artan kripto para birimlerinin – para otoriteleri hızlı hareket etmezse – uluslararası bankacılığın iş modellerine meydan okuyacağı konusunda uyardı.

Tarih: 25 Eylül 2021
Kaynak: Yahoo Finance

Çin En Güçlü Düzenleyici Sinyalini Gönderdi

Çin 20-26 Eylül tarihlerinde göndermiş olduğu en güçlü düzenleyici sinyalinin ardından, kripto şirketlerine geri çekilmelerini açıkladı.

Tarih: 27 Eylül 2021
Kaynak: 8BTCnews

Kripto Para Borsaları Çin’deki Yasaklara Ayak Uydurmak İçin Çabalıyor.

Huobi, Çin’de yeni müşteri kaydetmeyi durdurdu ve bu yılın sonuna kadar tüm Çinli kullanıcı hesaplarını kapatmayı planladığını söyledi. Şirket yetkilileri yaptıkları açıklamada, “Tarihsel nedenlerden dolayı, Çin’deki kullanıcı tabanımızın belirli bir oranına sahibiz. Çinli kullanıcı hesaplarının durdurulmasının kısa vadede şirketin geliri üzerinde belirli bir etkisi olacak.” dedi.

Tarih: 27 Eylül 2021
Kaynak: Investing

Çin’deki Yasaklardan Aonra Huobi Madencileri 100.000 BTC Transferi Gerçekleştirdi!

IntoTheBlock tarafından sağlanan verilere göre, dünyanın sekizinci en büyük madencilik havuzu olan Huobi Bitcoin madencilik havuzu, Çin hükümetinin kripto para endüstrisine yönelik son baskısının ardından yaklaşık 100.000 BTC’nin transferini gerçekleştirdi.

Tarih: 28 Eylül 2021
Kaynak: Investing

Çin’in Kripto Para Yasakları Bitcoin’in Güvenliği İçin Olumlu Olabilir.

Great American Mining kurucu ortağı Marty Bent, Çinli madencilik devi Bitmain’in üretim operasyonlarını Çin’den diğer ülkelere taşımasının lider kripto para biriminin yükselişi için katalizör etkisi yaratacağına inanıyor.

Bent, özellikle yaşanan düşüşlerin, Bitcoin için bir alım fırsatı olacağını belirtti.

Tarih: 28 Eylül 2021
Kaynak: Investing

Elon Musk’dan: Çin’in Bitcoin ve Kripto Para Yasakları Hakkında Değerlendirme!

Kripto para piyasalarına büyük darbe vuran Çin’e, Elon Musk’tan yanıt geldi. Katıldığı bir programda konuşan Musk, kripto paraların özünde hükümetlere tepki olarak doğduğunu ve hükümetlerin eylemlerinden etkilenmeyeceğini ifade etti.

Hükümetlerin bununla mücadele etmesinin normal olduğunu söyleyen Musk, “kriptoyu yok edemezsiniz” dedi.

Tarih: 29 Eylül 2021
Kaynak: Bitcoinsistemi

Çin’de imToken Kısıtlaması

Çin hükümeti “merkezi olmayan cüzdan” imToken’ı kullanıcıların erişimine ve kullanımına kısıtlayacağını duyurdu.

Tarih: 29 Eylül 2021
Kaynak: Wu Blockchain

Çin’in Kripto Para Birimi Karşısındaki Duruşu Neden Eskiye Dayanıyor?

Decrypt Genel Yayın Yönetmeni Dan Roberts, Çin’in kripto para birimi üzerindeki en son baskısının, ülkenin kripto konusundaki önceki duruşundan neden o kadar farklı olmadığını açıklıyor.

Çin, Kripto para işlemlerini sevmez ve vatandaşlara, işletmeler için kripto işlemlerinin yasa dışı olduğunu hatırlattı. Uzun zaman önce madencilik ve madencilik operasyonlarını çökertti ve bunu yapmaya devam ediyor.

Tarih: 29 Eylül 2021
Kaynak: Yahoo Finance

Çin Telefon Numarası Kullanan Hesaplar 31 Ekim’de Kapatılacak!

Coinex, Çin bölgesindeki ve direkt olarak Çin’e ait olan telefon numaraları ile açılan tüm hesapların kapatılacağını duyurdu.

Tarih: 30 Eylül 2021
Kaynak: Wu Blockchain

Çin, Kripto Para Karşıtı Politikalarını Sürdürme Hazırlığında Olabilir.

Economic Daily gazetesi tarafından yayımlanan bir makaleye göre, Çin hükümeti şu anda kripto para birimi endüstrisi üzerindeki baskıcı hamlelerini sürdürmeye hazırlanıyor olabilir.

Kripto para gazetecisi Colin Wu tarafından paylaşılan tweet’e göre, daha fazla kripto karşıtı politikanın yürürlüğe girmek için sırada beklediği iddia ediliyor.

Tarih: 30 Eylül 2021
Kaynak: Investing

2. Sektörden Çin Yorumları & Bilgiselleri

Çin’deki kripto para gelişmeleri & faaliyetleri hakkındaki yorumları ve değerli bilgiselleri sıraladığımız bültenin bu kısmı, size sektörün önemli isimlerinden Twitter paylaşımlarını sunar.

Spectura ve Çin Yasaklarının BTC Üzerine Etkileri

Barış, Çin’in uzun süredir gündemde olan spekülasyonlarının ardından, Bitcoin piyasası ile ilgili ayı ve boğa senaryolarını incelemiş. Boğa piyasası ile ilgili: verimli transfer tekniklerinin adaptasyonun artması ve Ayı piyasası ile ilgili: %50 oranındaki düşüşü belirterek, bilgilendirici metriklere yer vermiş.

Cybrspcffrs ve Çin Merkez Bankasındaki Gelişmeler

Celil, Uzman Görüşü serisi için yazmış olduğu yazıda “Çin Merkez Bankası & Gensler’in Açıklamalarına” yer vermiş.

Eren Caner ve ABD Kripto Yasağı Hakkındaki Yorumu

Eren bu paylaşımında, ABD’nin kripto paraları yasaklamayacağı hakkındaki haberinden sonra piyasanın olası durumu hakkında yorumunu belirtmiş.

Strat ve Çin Yasaklarının Olumlu Etkilerini Değerlendirme

“Kısa sürede çok ses getiren ve diz boyu hakaretlere uğrayan Çin’in, aslında bu yasakları uzun vadede olumlu olabilir mi? Strat, konuyla ilgili yorumlarını bir tweet ile yayınlamış.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.